Brambory jsou tradiční přílohou slovenských jídel a dobrým zdrojem energie díky škrobu (20 gramů na sto gramů hmotnosti). Brambory jsou dobrým zdrojem vitamínu C, vitamínů skupiny B a minerálních látek.
Brambory mají výborné nutriční složení a při střídmé konzumaci a vhodné přípravě podporují zdraví konzumentů.
Glykemický index brambor je různě vysoký, u mladých brambor je nižší, stárnutím se zvyšuje.
Důvodem měnícího se glykemického indexu brambor je měnící se struktura molekul škrobu, která závisí na věku bramborové hlízy. Ale na glykemický index brambor má vliv i způsob jejich tepelné přípravy. Vařené a pečené brambory mají vyšší glykemický index, bramborové hranolky mají díky přidanému tuku nižší glykemický index (tuk totiž zpomaluje trávení sacharidů), ale zase vyšší energetickou hodnotu.
Z vařených brambor a z brambor připravených v páře lze běžně zkonzumovat i větší porce (150 – 200 gramů), ale při redukční dietě by porce měla být menší (většinou 75 – 100 gramů, málokdy více). Hranolky k redukční dietě nepatří, přestože se čas od času dají připravit i šetrně, jen s malým množstvím přidaného tuku v troubě.
„Brambory mají výborné nutriční složení a při střídmé konzumaci a vhodné přípravě podporují zdraví konzumentů,“ píše se v publikaci Redukční dieta od vydavatelství Raabe. „Mají vysoký obsah vody a ve vařeném stavu nízkou hodnotu energie, dobře nasytí a nepodporují obezitu ani cukrovku. Je dobré vědět, že pokud jsou připraveny vhodným způsobem (vaření v páře, vaření ve vodě, pečení nasucho) a v množství do 100 gramů denně, jsou vhodnou škrobovou přílohou i při redukčních dietách,“ konstatují odborníci na výživu v informačně hodnotné, 350-stránkové publikaci.