Home Fitness Migréna není běžná bolest hlavy, často se zaměňuje: Příznaky, jak ji rozlišit

Migréna není běžná bolest hlavy, často se zaměňuje: Příznaky, jak ji rozlišit

0

I vás v poslední době trápí bolesti hlavy? Je to migréna nebo ne? Víte, jak rozpoznáte běžnou bolest hlavy od migrény?

Jaký je rozdíl mezi běžnou bolestí hlavy a migrénou?
Nejběžnějším typem bolesti hlavy jsou tenzní bolesti. Předpokládá se, že jimi čas od času trpí až 78 procent celkové populace. Migréna je méně častá, postihuje zhruba 15 procent lidí.

Avšak je neuvěřitelně oslabující a nejednou nemocnému brání v běžném životě. Chcete-li najít nejvhodnější léčbu, je důležité rozpoznat rozdíly mezi těmito dvěma typy bolesti. Čeho si všímat?

Závažnost bolesti
Žádná bolest hlavy není příjemná, ale obecně platí, že bolest, při migrénách je mnohem závažnější než průměrná tenzní bolest hlavy. Migrenici jsou často nuceni přestat s aktivitami a lehnout si na odpočinek do tmavé místnosti. V těžkých případech je dokonce třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Typ bolesti je také odlišný. Migréna je popisována jako pulzující bolest, zatímco tenzní bolesti hlavy mají tendenci představovat spíše konstantní, stabilní a tupou bolest hlavy.

Místo bolesti
Dalším rozlišovacím znakem je místo, na kterém vás hlava bolí. Migréna se obvykle projevuje bolestí na jedné straně hlavy. Tenzní bolesti obvykle začínají v zadní části hlavy nebo v čele a šíří se po celé hlavě.

Další příznaky
Jeden z největších rozdílů mezi migrénou a jinými bolestmi hlavy je ten, že u pacientů s migrénou se kromě bolesti hlavy často objeví i další příznaky. Patří k nim záchvaty nevolnosti, zvracení, trávicí problémy, citlivost na světlo, hluk, pohyb a pachy.

Fáze
Bolest hlavy je ve skutečnosti pouze jednou fází migrény. Mnoho migreniků ví, že bolest hlavy přijde už i 24 hodin předem. Jsou citliví, podráždění, mají chuť na specifická jídla nebo problémy s koncentrací.

Krátce před vypuknutím bolesti se může projevit celá řada neurologických symptomů, které zahrnují poruchy vidění, znecitlivění, mravenčení nebo slabost, narušenou řeč a změny paměti. Tehdy mluvíme o migréně s aurou. Trpí jí 10 až 30 procent pacientů s migrénou.

Tento jev je charakteristický jen pro migrénu a nepociťují jej ti, kteří mají jiné bolesti hlavy. Po migrénové bolesti hlavy přichází další fáze, typická silným pocitem vyčerpanosti, únavy nebo deprese.

Způsob vývoje bolesti
Bolesti hlavy a migrény tenzního typu mají odlišný způsob vývoje bolesti (patogeneze). Migréna zahrnuje aktivaci trojklaného nervu (hlavní cesta bolesti v mozku).

Tenzní bolesti hlavy jsou na druhou stranu obvykle způsobeny stažením svalů obličeje, krku nebo pokožky hlavy, což má za následek sevření nervu nebo jeho prokrvení a následný vznik bolesti nebo tlaku.

Spouštěče
Bolesti hlavy tenzního typu jsou často důsledkem stresu, špatného držení těla, dehydratace nebo vzniknou jako reakce na léky. I když stres a léky mohou také vyvolat migrénu, migrenici obvykle mají širší škálu spouštěčů, které se budou lišit od jednotlivce k jednotlivci. Mohou to být určité pachy, změny teploty, nedostatek spánku, vynechávání jídel, některá jídla, alkohol nebo kofein.

Je zajímavé, že i nedostatek hořčíku přispívá k migréně a bolestem hlavy. U žen u obou typů bolestí hlavy hrají roli také hormonální výkyvy.

Zdraví střev
Zdá se to zvláštní, ale trávení má skutečně souvislost s bolestmi hlavy. Nedávný výzkum zaměřený na migrénu odhalil, že zdraví střev hraje klíčovou roli při vývoji migrény a že v tomto stavu jsou prospěšné doplňky živých bakterií. Zánětlivé molekuly pocházející ze střev dokážou senzibilizovat receptory bolesti na trojklanném nervu, což vyvolává zánětlivou kaskádu, která vede k migréně.

Probiotika a hořčík nejsou jedinými doplňky, které dokážou zlepšit náročné migrenózní stavy. Dalším vitamínem, který se vyplatí při migréně užívat je vitamín B6. Přispívá k regulaci hormonální aktivity. Všichni tito pomocníci přispívají k normálnímu fungování nervového systému a snižují únavu a vyčerpání.

NO COMMENTS

Exit mobile version